Your Plan - Advisory Committees

  • Increase
  • Normal
  • Decrease

Current Size: 80%

Four (4) advisory committees have been created by Planning Commission to guide the Comprehensive Plan update. Members were appointed in March 2017. 

All Advisory Committee meetings will take place in City Hall, in Room 011. Entrance to the basement is in the rear of the building on the west side closest to the Farmers Market Pavilion. 

Advisory Committee meetings are open to the public; however, there will not be time for public comment during the meetings. Comment cards will be made available for you to share your thoughts and ideas with the Advisory Committees. Comment cards can be filled out and submitted during the meetings or they can be sent to the Department of Planning and Community Development afterwards.

 

Advisory Committee 1 – Land Use & Transportation 

Advisory Committee 2 – Education & Culture

Advisory Committee 3 – Community Facilities

Advisory Committee 4 – Economic Development

 


 

Advisory Committee 1 – Land Use & Transportation

Land Use & Development Quality; Neighborhoods & Housing; and Transportation

Meeting Dates:

  • Monday, April 17 at 6:00pm
  • Monday, June 19 at 6:00pm
  • Monday, September 18 at 6:00pm
  • Additional meeting dates to be scheduled after Fall Public Workshops and comment period

Planning Commission representatives:

Gil Colman Brent Finnegan

Advisory members:

Beth Bland Sandra Quigg
Burleigh Don Franks Brad Reed
Barry Kelley Kim Sandum
Dastan Khaleel Derik Trissel
Kyle Lawrence Karen Thomas
Matthew Wade  

 

Documents

::Top::


 

Advisory Committee 2 – Education & Culture

Education; Arts, Culture, & Historic Resources; and Community Engagement & Collaboration

Meeting Dates:

  • Wednesday, April 26 at 5:00pm
  • Wednesday, June 28 at 5:00pm
  • Additional meeting dates to be scheduled after Fall Public Workshops and comment period

 

Planning Commission representatives:

Deb Fitzgerald Mark Finks

Advisory members:

Jenny Burden Elizabeth Girvan
Elizabeth Chenevey Scott Kizner
David Ehrenpreis Jim Orndoff
Michael Evans Monica Robinson
Melissa Fisher Sal Romero, Jr. 
Carol Fleming Nicky Swayne

Documents

::Top::


 

Advisory Committee 3 – Community Facilities

Environmental Stewardship & Sustainability; Parks & Recreation; and Community Infrastructure, Services, Safety & Health

Meeting Dates:

  • Tuesday, May 16 at 5:00pm
  • Tuesday, July 25 at 5:00pm
  • Additional meeting dates to be scheduled after Fall Public Workshops and comment period

Planning Commission representatives:

Henry Way  Gil Colman

Advisory members:

Erin Bishop Leons K. Kabongo
Chip Brown Rosealie Lynch
Pete Bsumek Matthew Phillippi
Tom Domonoske Ramona Sanders
Heather Hunter-Nickels Rachel Rose
Marilynn Jarrells Harold Shenk

Documents

::Top::


 

Advisory Committee 4 – Economic Development

 Economic Development & Tourism; and Revitalization

Meeting Dates:

  • Wednesday, May 24 at 5pm
  • Wednesday, August 2 at 5pm
  • Additional meeting dates to be scheduled after Fall Public Workshops and comment period

 

Planning Commission representatives:

Richard Baugh  Kathy Whitten

Advisory members:

Mary Lou Bourne Sara I. Hernandez
Wayne Engel Jeff Heie
Kevin Gibson Randall S. Seitz
Dany Fleming Rebecca Sprague
Lemuel Hancock Don Taylor
Charles Hendricks Conor Webb

Documents

::Top::